Psikoloji Blogu

Sık sık güncellenen psikoloji blogumuzda çocuk, ergen, çift ve aile, yetişkin ve sporculara yönelik güncel psikoloji haberleri ve araştırmaları yayınlamaktayız.

Bebeklerin Neden Babalarına da İhtiyaçları Vardır?

Bebeklerin Neden Babalarına da İhtiyaçları Vardır?

Beyin, erken dönem deneyimleriyle özellikle de anne-babalardan alınan ve hassas koruyucu bakım içeren ebeveynlikle şekillenir. Erken dönemdeki bu deneyimler beynin ne kadar iyi geliştiğini sadece sağlık ve zeka açısından değil, sosyallik açısından da belirler. Otistik çocuklar başkalarındaki canlılık dinamiklerini (kişiler arası sinyalleşmenin “nasıl”ını) taklit etmede zorluk yaşadıkları halde anlamları ve hedefleri (“ne”yi) doğru olarak taklit edebilirler

Canlılık dinamikleri nelerdir?

Bizler doğal olarak insanları canlılıklarına göre deneyimleriz. Sezgisel olarak onların duygularını, zihin durumlarını, neler düşündüklerini ve gerçekten neyi kastettiklerini, gerçekliklerini, sonrasında ne yapacaklarını, sağlıklarını ve hastalıklarını neredeyse aralıksız gösterilen canlılıklarından yorumlarız.

Canlılık deneyimlememizde 5 dinamik olay birbiriyle bağlantılıdır: hareket, zaman, güç, mekan ve niyet.

Bebeğin erken dönemdeki sosyal yaşamı dinamik canlılık hareketlerinin kapasitesini şekillendirir.

2 buçuk ila 6 aylıkken bebeklerin davranışları ebeveynlerinin yüz ifadeleri ve seslendirmelerini içeren davranışlarına karşı çok duyarlıdır. Etkileşimler zenginleşmeye ve karşılıklı olmaya başlar. “Yüz yüze oyun en temel oyun haline gelir. Gözler, yüz seslendirmeleri, ifadeler ve vücut gerginliği temel evreyi oluşturur.” (Stern, 2010).

Bebek hareketlerini kontrol etmeye başladıkça, sosyal partnerini daha kolay aynalamaya başlar. Babalar özellikle çocuklarıyla oynama konusunda başarılıdırlar ve bu oyunlar sayesinde çocuklar sosyal ilişkiler kurmayı öğrenirler.

Babalar da anneler gibi çocuklara başkaları ile birlikte olmanın yollarını öğrenmeleri konusunda yardımcı olabilirler. Her ilişki alternatif bir model öğrenmenin yoludur. “Babam ve benim ilişkimiz böyle”; “Annem ve benim ilişkimiz şöyle”. Güvenilir alternatif modeller öğrenmek çocuğu çeşitliliklerle dolu sosyal hayata hazırlar.

Babalar dikkat değer bir sakinleştirme aracı olan ten tene taşımayı, sallama ve okşamayı, dokunma ve hareket davranışlarını kullanarak bebeğin sakin kalmasına yardım edebilirler. İlk 18 ayda bebekler sosyal olarak karşılıklı göz göze bakışma, duruşları anlama, selamlaşma, şakalaşma, duyguyu ifade etme, arkadaş edinme ve daha pek çoğunu öğrenmeye hazırlanmalıdır.

Çeviren: Dilay Celesun
Kaynak: Psychology Today

 

0
Bombalı saldırılar hakkında çocuklarla nasıl konuş...
Anne-Baba İlişkilerinde Çocukların Önünde Yapılan ...

Related Posts

Bağlantılar

Nesil Aile Danışma Merkezi


Çalışma Saatlerimiz

  • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
  • Cmt: 9:00 - 18:00
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120

Adresimiz

Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120


0
Paylaşım