Psikoloji Blogu

Sık sık güncellenen psikoloji blogumuzda çocuk, ergen, çift ve aile, yetişkin ve sporculara yönelik güncel psikoloji haberleri ve araştırmaları yayınlamaktayız.

At Biniciliği Çocuğunuzun Zekâsını Fazlasıyla Geliştirebilir

At Biniciliği Çocuğunuzun Zekâsını Fazlasıyla Geliştirebilir

Çocuğunuzun gelişimine yardımcı olmak istediğiniz bir sonraki seferde bu kitap dışı aktiviteyi dikkate almalısınız. Kitaplar ve özel öğretmenler iyidir peki ya at binmeye ne dersiniz? Tokyo Tarım Üniversitesi’nden bilim adamları, at binmenin çocukların bilişsel yeteneklerinin büyük ölçüde gelişmesine yardımcı olduğunu keşfettiler.

Araştırmalarında, bu aktivitenin hafızaya, öğrenmeye ve problem çözmeye katkıda bulunduğunu keşfetmişlerdir. Deneylerinde (10-12 yaşlarında) 34 erkek ve 72 kızdan oluşan grubu 3’e bölmüşlerdir (ata binme, yürüme ve dinlenme). Deney boyunca Yap/Yapma görevlerini yerine getirmişler ve aritmetik problemler çözmüşlerdir.

Yap/Yapma görevi çalışan bellek kapasitesiyle ilişkilidir ve üç önemli konsepti ölçtüğü iddia edilir:

  1. Engellenme, “tepkinin veya düşüncenin baskılandığı süreç”
  2. Davranışsal engellenme (bilişsel), “eylemlerin baskılanması”
  3. Tepkisel engellenme veya “belirli bir ortamda amaca yönelik davranışa karışan uygunsuz olan eylemlerin baskılanması”.

Her iki görevin de (Yap / Yapma ve aritmetik) çalışan bellek kapasitesiyle, öğrenmeyle ve problem çözmeyle ilişkisi vardır.

Büyüleyici sonuca göre, at binme aktivitesiyle uğraşan çocuklar bu görevlerde oldukça gelişmiş sonuçlar almışlardır. Araştırma, atlar tarafından üretilen titremelerin sempatik sinir sistemini (otonom sinir sistemi olarak da bilinir) uyarabildiğini göstermiştir. Beynin bu tarafı çoğu zaman savaş veya kaç tepkisi olarak adlandırılan kısmı aktive eder. Ayrıca istemsiz fonksiyonları (kalp atışı, nefes alma, sindirim gibi) da kontrol eder ve yeni araştırmalar bu sistemin büyük ölçüde bilişsel yeteneklere de katkıda bulunduğunu ortaya çıkarmıştır.

Yarı melez veya midilli atlarının üzerine binme Yap/Yapma görevlerini ve aritmetiği gerçekleştirme yeteneklerine katkıda bulunurken, araştırma Japon Kiso atının otonom sinir sistemindeki aktivite vasıtasıyla iyileştirme etkisi sağladığını ortaya çıkarmıştır. Bu keşif çocuğunuzu at binmeye götürmeniz için bir başka iyi neden. Eğlence kendiliğinden ödül ve etkileri hayat değiştirici olabilir.

Çeviren: Dilay Celasun 
Kaynak: Curious Mind Magazine

1
Ebeveynler İçin İletişim İpuçları: Çocuğunuz İçin ...
Yönetici işlevler nasıl desteklenir?

Related Posts

Bağlantılar

Nesil Aile Danışma Merkezi


Çalışma Saatlerimiz

  • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
  • Cmt: 9:00 - 18:00
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120

Adresimiz

Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120


0
Paylaşım