Psikoloji Blogu

Sık sık güncellenen psikoloji blogumuzda çocuk, ergen, çift ve aile, yetişkin ve sporculara yönelik güncel psikoloji haberleri ve araştırmaları yayınlamaktayız.

Anne-Baba İlişkilerinde Çocukların Önünde Yapılan 7 Yanlış

Anne-Baba İlişkilerinde Çocukların Önünde Yapılan 7 Yanlış

Ebeveyn olarak çocuklarınızı başarıyla yetiştirmek en önemli hedef. Peki, üstlenmeniz gereken çok daha önemli bir rol olduğunu söylesem bu sizi şaşırtır mıydı? Aslında eşinizle güçlü, sağlıklı ve uyumlu bir ilişki kurmak, çocuklarınıza ebeveynlik yapmaktan çok daha kritik! Sağlıksız bir ilişki zaman içinde çocuklarınızda güvensizlik hissi, ebeveyne bağımlılık gibi bir çok soruna neden olacaktır.

İşte çocuklarınızın olumsuz ilişki alışkanlıkları edinmemeleri için, onların önünde kaçınmanız gereken 7 yanlış:

 • 1. Eşinizin otoritesini sarsmak: Eşinizle fikir birliği sağlayamamak veya eşinizin kararlarını zayıflatmak, çocuğunuza istediği her şeyi kolayca alabileceğini ve anne ve babanın aynı sayfada olmadığını gösterir. Ebeveynler arası çocukların konusunda fikir ayrılıkları olabilir ancak bu gibi durumlarda çocuğunuza eşinizle konuştuktan sonra ona geri dönüş yapacağınızı söylemelisiniz.
 • 2. Çocukların önünde kavga etmek: Çocukların önünde fikir ayrılıkları ve çatışmalar olmasında problem yoktur, ancak çocukların önünde suçlamalarda bulunmanız, sesinizi yükseltmeniz yada çocuğunuzu anlaşmazlığa dahil etmeniz kötüye giden bir tablo çizmenize sebep olacaktır . Sakin, nazik ve eşinize duyarlı şekilde tartışmak, çocuğunuza sağlıklı tartışmanın güzel bir örneği olmakla beraber bunun normal olduğunu ve bu sayede problemlere çözüm bulunduğunu gösterir.
 • 3. Şefkatli olmamak: Şefkat, bir sevgi biçimidir. Eşinize soğuk ve uzak durmanız, çocuklarınıza ilişkilerin gergin ve mutsuz birliktelikler olduğu mesajını verirle beraber, çocuklarınızın bu durumdan rahatsız hissetmelerine neden olabilirsiniz. Sözsüz vücut dili, yüksek sesle bir şey söylemek kadar güçlüdür, bu nedenle eşinize sık sık sevgi ve samimiyet göstermelisiniz.
 • 4. Eşinizi aşağılamak veya hakkında olumsuz konuşma: Eşinizi çocuklarınıza karşı küçük düşürmek gibi bir eğiliminiz varsa, bilmelisiniz ki bu durum hem çocuklar uzerinde olumsuz sonuçlara neden olabilir hem de boşanmanın en büyük öngörücülerinden. Çocuklar evdeki olan bitenlerden sıklıkla kendilerini suçlarlar ,dolayısıyla diğer ebeveyne saygısızlık etmenizin sebebinin kendi hataları olduğunu düşünürler. Ayrıca taraf seçmek zorunda kaldıklarını hissedecek ve eleştirinin bütün ilişkilerin doğal bir parçası olduğunu düşünerek büyüyecekler.
 • 5. Bireysel ebeveynler olmak: Hayatin yoğun temposuna ayak uydurabilmek adına çoğunlukla aile sorumluluklarının yanı sıra ebeveynlik rollerini de bölüşürüz. Görev dağılımı sayesinde günlük işleri hemen halledebiliriz. Ortak ebeveynlik sadece aile dayanışması yaratmakla kalmaz, aynı zamanda çiftin mutluluğunu da arttırır. Dolayısıyla aile içi dinamikler için oldukça önemlidir.
 • 6. Günlük aile ritüeli kurmamak: Aile ritüelleri, eşiniz ve çocuklar ile güçlü bağlar oluşturmak ve genel olarak mutlu ve huzurlu bir ev yaşantısı oluşturmak için gereklidir. Güne başlamadan önce birlikte kahvaltı yapmak ya da akşam yemeği hazırlamak, çocuklarınıza aile olarak birlikte vakit geçirmek önemlidir" mesajını verecektir.
 • 7. Eşinizi görmezden gelmek: Eşinizle yapılan ateşli bir tartışmadan sonra, özellikle de tartışma sizi hiçbir yere götürmezse, kızgın olabilirsiniz. Doğal eğiliminiz, cezalandırmak için eşinizi yok saymak ise, sonucunda sadece eşiniz değil herkes kedini kötü hissedecektir. Tartışmaya ara verip sonradan geri dönmekten kaçının. Eğer hâlâ bir çözüm bulamadıysanız, karşı tarafın sizin fikrinize katılmadığını kabullenerek evdeki herkesin iyiliği için konuyu kapatmanın bir yolunu bulun.

Çeviren: Ezgi Emiroğlu
Kaynak: Psych Central

2
Bebeklerin Neden Babalarına da İhtiyaçları Vardır?
Alay Edilen Çocuk

Bağlantılar

Nesil Aile Danışma Merkezi


Çalışma Saatlerimiz

 • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
 • Cmt: 9:00 - 18:00
 • 0212 225 0444
 • 0533 472 6120

Adresimiz

Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul
 • 0212 225 0444
 • 0533 472 6120


0
Paylaşım