Psikoloji Blogu

Sık sık güncellenen psikoloji blogumuzda çocuk, ergen, çift ve aile, yetişkin ve sporculara yönelik güncel psikoloji haberleri ve araştırmaları yayınlamaktayız.

Aldatma nedir? İnsanlar neden aldatır?

Aldatma nedir? İnsanlar neden aldatır?

Dünyanın her yerinde genel olarak yıkıcı olduğu düşünülen ve tüm dinlerce yasaklanmış olan aldatma, istatistiklere göre en yaygın insan davranışından biridir. İnsanların neden aldattığı ise aldatanın ruhsallığı ve çift ilişkisinin dinamikleriyle bağlantılıdır ve tıpkı parmak izi gibi her ilişki için farklı bir nedene bağlı olarak değişir. Çünkü ilişkiler ruhsal yapılarla belirlenir ve iç dünya çok katmanlı bir yapıdır.

Örneğin, eşlerden birinin ebeveyn rolüne fazlaca büründüğü bir ilişki yapısında, diğer partner onu yalnızca bakım veren, ihtiyaçları karşılayan, kendisini anlayan ve rahatlatan bir anne veya baba konumuna getirerek onunla cinsellik ya da romantik duygular içeren bir yakınlaşma yaşamayı bilinçdışı olarak “bir tabu” gibi görmeye başlayabilir. Özellikle bir bebekleri olduğunda bu konumları daha net hissedebilir ve eşi cinsel ve romantik olarak arzulamak bilinçdışı suçluluk duyguları yaratabilir. Böyle olduğunda, kişi eşine karşı soğukluk ve cinsel isteksizlik duyarak “ensest tabusu”na karşı bilinçdışı bir savunma geliştirir. Büyük olasılıkla diğer partner de kendisini bu role fazlaca kaptırmış ve bebeği bir bariyer gibi aralarına almıştır. Artık cinsellik ve romantik yakınlık, evlilik dışında tatmin edilecek bir ihtiyaç haline gelir.

Neler aldatma olarak sayılabilir?

Aldatmak cinsel bir keşifle, cinsel ilişki davetiyle veya tam anlamıyla romantik bağlantılarla gerçekleşebilir. Cinsel keşif duygusal bir bileşen veya bağlantı olmadan cinsel bir eylem olarak tanımlanabilir. Bazen cinsel keşif yaşayan insanlar bu deneyimde duygusal bir bağ olmadığı için gerçekten aldatıyor olduklarını düşünmezler. Fakat genelde sadık partnerler cinsel ilişki ve duygusal bağlantıyı aldatan cinsel keşifçilerin yaptığı gibi karşılaştırmazlar. Aldatılan partnerler sevdikleri kişinin zihinsel olarak bu iki olguyu nasıl ayırdıklarını anlamlandırmakta zorluk yaşarlar. Cinsel ilişkidavetleri cinsel keşiften biraz daha fazla duygusal bağ içerse de geçicidir. Buradaki ilişkiler neredeyse tamamen cinsellik içerir. Tam anlamıyla romantik bağlantılarda iki kişi birbirlerini sever, duygusal bir bağı vardır ve hem duygusal hem de cinsel olarak bir ilişki yaşar. İhanet esas ilişkiye ciddi zararlar verildiğini hissettirir. En sonunda bu tarz bir ilişkide esas partnerden ilişkideki partnere duygusal bir yönelim gerçekleşir.

İnsanlar neden aldatır?

Aldatmanın sebeplerini bireysel, ilişkisel ve durumsal açılardan incelemek mümkündür. Bireysel olarak incelendiğinde; cinsiyet, kişilik ve maneviyat ön plana çıkar. Erkekler cinsel deneyimi tetikleyen testesteron hormonuna sahip olduklarından, sadakatsizlik konusunda kadınlardan daha risklidirler. Vicdan ve uysallık açısından dezavantajlı karakter yapılanmasına sahip olan kişiler sadakat konusunda zorluk yaşarlar. Çok dindar kişilerin katı değerleri olduğundan sadakatsizlik yapmaları daha zordur. İlişkisel olarak incelendiğinde; ilişkide yaşanan tatminsizlik ve sık çatışmalar sadakati riske sokan etmenlerdendir. Ayrıca kişilik, eğitim seviyesi vs. gibi konularda benzer olmayan eşler sadakatsizlik yaşama konusunda risklidir. Durumsal açıdan incelendiğinde; aldatmaya eğilimi olmayan, ilişkisinde mutlu olan kişilerin bazen çevresel etmenlerden dolayı sadakatsizlik yaşadığını görmek mümkündür. Örneğin, temas içeren iş koşulları, bolca çekici insanların bulunduğu ortamlar gibi.

Kadınlar neden aldatır?

Kadın ve erkeklerin ilişkideki sadakatsizlikleri farklı motivasyonlardan etkilenmektedir. Kadınlar biraz da olsa duygusal veya ilişkisel bir bağ içeren cinsel ilişki ile ilgilenirken erkekler genelde tamamen somutlandırılmış cinsel bir deneyim arayışındadırlar. Rutgers Üniversitesi’nden antropolojist Helen Fisher eşlerini aktif olarak aldatan kadın ve erkeklerle yaptığı bir araştırmada; kadınların esas ilişkilerinde bağlı hissetmediklerinde (bu bağı başka yerlerde aradıklarından) erkeklerden daha çok aldatma ilişkisi yaşadıkları, erkeklerin de eşlerine yakın hissetseler bile kadınlardan daha çok aldatma ilişkisi yaşadıkları bulunmuştur.

Kadınlar; özgüvenleri düşük olduğunda, depresif hissettiklerinde veya çözülmeyen bir çocukluk travmasına sahip olduğunda romantik ve cinsel bir eylemle kabul görmek isteyebilirler. Kendilerini ancak o şekilde değerli, istenen, ihtiyaç duyulan ve sevilebilir hissedebilirler. Bazen kadınlar aldatıldıkları zaman intikam almak için aldatmayı seçebilirler ve genelde bunu saklamaya ihtiyaç duymazlar. Bazen kadınlar cinsel ilişkiyi duygusal boşluklarını kapatmak için kullanabilirler. Bazı kadınlar buluşma, flört etme, yeni ilişkiler kurmadaki canlılığı özleyebilir ve süregelen ilişkilerini sıkıcı bulabilirler. Kadınlar cinsel yaratıcılardır. İstenme, sevilme, arzulanma hislerinden keyif alırlar ve bazen partnerleri bu hisleri karşılamak konusunda yetersiz gelebilir. Bazı kadınlar ise ilişkilerinin bitmesi, partnerlerinin kendilerinden ayrılması için aldatıyor olabilirler.

0
Ebeveynlerin Karneyle Mücadelesi
Çocuk Gelişimiyle İlgili Unutmamanız Gereken 8 Şey

Related Posts

Bağlantılar

Nesil Aile Danışma Merkezi


Çalışma Saatlerimiz

  • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
  • Cmt: 9:00 - 18:00
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120

Adresimiz

Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120


0
Paylaşım