Psikoloji Blogu

Sık sık güncellenen psikoloji blogumuzda çocuk, ergen, çift ve aile, yetişkin ve sporculara yönelik güncel psikoloji haberleri ve araştırmaları yayınlamaktayız.

Akran Baskısı Daha Erken Başlıyor

Bu haber anne babalara kötü gelebilir: Current Biology dergisindeki yeni bir araştırmaya göre; yeni yürümeye başlayan çocuklar bir bireyin davranışlarındansa, çoğunluğun davranışlarını taklit etme eğilimindedir.

Almanya Leipzeig’deki Max Planck Evrimsel Antropoloji Enstitüsü’nden Daniel Haun “Akran baskısı dediğimizde aklımıza ilk gelen grup ergenlerdir. Onların akran etkisiyle alkol ve sigaraya başlamalarını düşünürüz. 2 yaşındaki çocukların akran baskısından etkileneceğini düşünmeyiz. Gerçek şu ki: düşünmeliyiz!” der.

Haun akran baskısının kökenini incelemek için, basit bir düzenek hazırlayarak 2 yaşındaki çocukları ve şempanzeleri gözlemlemiştir. Deneklerden topu 3 kutudan birine yerleştirmeleri istenmiştir. Denek önce topu yerleştiren hemcinslerini izlemiştir (İzledikleri bir katılımcı topu 3 defa 1. kutuya koyarken, 3 katılımcı topu 2.kutuya koymuştur).

Sıra gözlemleyen deneğe geldiğinde, hem insanlar hem de şempanzeler çoğunluğun seçtiği kutuyu seçme eğilimi göstermiştir. Hatta şempanzelerin gösterdiği eğilimin daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Çoğunluğa uyma eğilimi, insanlara yeni beceriler kazanmasında ve tehlikelerden korunmasında yardım ederek, evrimsel fayda sağlayabilir. Haun “Eğer hiçbir şey bilmiyorsan, çoğunluğu takip etmek kötü bir strateji değildir” diye ekler.

Haun şimdi benzer konu üzerinde çalışan şempanze ve çocukların, çoğunluğa uymak için –hatta çoğunluk yanlış yapıyorsa bile- davranışlarını değiştirebileceğini görmek istiyor. Beklenilen davranış daha büyük çocuklarda gözlemlenmiş olsa da, bu evrimsel açıklama sağlamamaktadır.

Çeviri: Cansu Torun

1
Dinlemeyi Öğrenme
Küçük Çocuklar İçin Paylaşmak Neden Zor?

Bağlantılar

Nesil Aile Danışma Merkezi


Çalışma Saatlerimiz

  • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
  • Cmt: 9:00 - 18:00
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120

Adresimiz

Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120


0
Paylaşım