Psikoloji Blogu

Sık sık güncellenen psikoloji blogumuzda çocuk, ergen, çift ve aile, yetişkin ve sporculara yönelik güncel psikoloji haberleri ve araştırmaları yayınlamaktayız.

Adım Adım Çocuğunuzu Yalnız Uyumaya Alıştırmak

Adım Adım Çocuğunuzu Yalnız Uyumaya Alıştırmak

Bulunduğumuz çağda, yetişkinlerle aynı yatağı paylaşmak ya da paylaşmamak çelişkili bir konu. İrlanda’da yapılmış olan bir çalışma, yetişkinlerin bebekleriyle yatak paylaşmasının güvenli olmadığını belirtiyor, çünkü ani bebek ölümlerinin (SIDS) %49’u, bir yetişkinin bir bebekle aynı yatağı paylaşmasından kaynaklanıyor (McGarvey, McDonnell, Hamilton, O’Regan & Matthews, 2006).

Başka bir çalışma ise, orta sınıf Amerikalı ebeveynler ile dağlık arazilerde yaşayan Mayalı ebeveynlerin yatak paylaşma kararlarını karşılaştırarak, yatak paylaşmanın kültürle ve çocukların yaşıyla bağlantılı olduğunu vurguluyor (Morelli, Rogoff, Oppenheim, & Goldsmith, 1992).

Bu araştırmaların her ikisi de, yatak paylaşımının hem anne hem bebek için avantajlı olmasına rağmen, ileriki yaşlarda çocuklarda uyku bozukluğu yaratabileceğini gösteriyor. Her ne kadar uzun vadeli bir araştırma bu sonucu desteklese de, araştırmanın yazarları, ebeveyn danışmanlığı, çocuğun kişisel ihtiyaçları ve ailenin içinde bulunduğu şartlar gibi faktörlerin de dikkate alınması gerektiğini belirtiyor. (Jenni, Fuhrer, Iglowstein, Molinari & Largo, 2005).

Kim West (2006) kitabında, ebeveynlerin, çocuklarıyla birlikte uyumayı kesinlikle sonlandırmak istediklerinde kendilerine “Bu küçük ayrılık için hazır mıyız?” sorusunu sormalarını öneriyor. Hazırlarsa anne, çocukla beraber çocuğun yatağında uyumaya başlayabilir. Bu şekilde, çocuk uyandığı zaman annesi hemen onunla ilgilenebilir. Bu yöntem 3-4 gece boyunca sürdürülebilir. Bu durumda, çocuğun yatağının ikiz yatak veya alçak platformlu bir yatak olması da önemlidir. Daha sonra, ebeveynler, çocuğun bir pelüş oyuncak veya annesinin/babasının eski bir tişörtü gibi bir geçiş nesnesi seçmesinde yardımcı olabilirler.

Bunu seçtikten sonra da, çocuğun bu nesneye sarılarak onunla beraber uyumasına onu alıştırmaları gerekmektedir. Bu geçiş nesnesi, güven verici bir okşama veya yumuşak bir şekilde susturma (Şşş) ile çocuğun yeniden uykuya dalmasını sağlar. Değişimi yapma zamanı geldiğinde, ebeveynler sürekli aynı uyku düzenini izlemelidirler. Eğer çocuk gece yarısı uyanırsa, anne ve baba çocuğun gelmesini beklemeden, onu rahatlatmak ve sakinleştirmek için onun olduğu yere gitmelidirler.

Bu noktada, ebeveynler de birbirlerini desteklemeleri gerekmektedir. Eğer çocuk gece yarısı anne ve babasının yatağına giderse, anne ve baba, sakince ve sessizce onu kendi yatağına geri götürmeli ve bu rutini olabildiğince sıkıcı ve öngörülebilir hale getirmelidirler. Ya da, ebeveynler onu, kendi odalarında hazır tuttuğu yatağa yatırıp orada kalmasını sağlamalıdırlar. Ancak ilk seçenek olarak, çocuk gece yarısı uyanıp anne ve babasının yanına gittiğinde, onu her zaman aynı şeyin karşılayacağını bilmelidir; kendi yatağına sessiz ve sakin bir dönüş.

Tercihen, çocuk bütün gece uyumaya alışıp anne babasının odasına daha az sıklıkla gelmeye başlar. Gece aralıksız uyuduğu zaman ise, anne ve baba çocuklarına onun gelişiminin farkında olduklarını ve onunla gurur duyduklarını kesinlikle belirtmelidirler (West and Kenen, 2006).

Derleyen: Cansu Torun

Çeviren: Dila Dildar

1
Ergenlik ve Bağımsızlığa Ulaşma Efsanesi
Otizm ve Göz Kontağı

Bağlantılar

Nesil Aile Danışma Merkezi


Çalışma Saatlerimiz

  • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
  • Cmt: 9:00 - 18:00
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120

Adresimiz

Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120


0
Paylaşım