Psikoloji Blogu

Sık sık güncellenen psikoloji blogumuzda çocuk, ergen, çift ve aile, yetişkin ve sporculara yönelik güncel psikoloji haberleri ve araştırmaları yayınlamaktayız.

0 - 3 Yaş Arası Çocuklarda Boşanmanın Etkileri

0 - 3 Yaş Arası Çocuklarda Boşanmanın Etkileri

Bebeklerin anne babanın ayrılığını anlayamayacağı yolunda yaygın bir kanı bulunmaktadır. Oysa bebeklerin algıları sandığımızdan çok daha açıktır ve bebekler çevrelerinde olan bitenin farkındadırlar. Bu nedenle de boşanma ve beraberinde getirdiği değişimler çocuk ne denli küçük olursa olsun onu etkiler.

Çocuğunuzu bu etkilerden korumanın bazı yolları;

 • Hayatın her evresindeki gelişimsel hedefleri anlamak.
 • Boşanmanın ne tür engeller doğuracağını öngörmek.
 • Çocuğunuzun stres içinde olup olmadığını gösteren fiziksel belirtileri gözlemlemek; ağlamada artış, iştahsızlık, uyku düzeninde değişim ve sindirim bozuklukları gibi belirtilere dikkat etmek.

Duygusal gelişimde ilk iki yıl çok önemlidir, bu dönemde bebeklere itinayla davranıldığında ve yeterli alaka gösterildiğinde bebekler öğrenir ve büyürler. Ancak ilgi ve bakım eksikliği, özellikle de bu kritik dönemde, bebeğin normal gelişimini aksatabilir. İlk yıllarda çocuğunuza davranışınız onun ileride kendisine, çevresine ve hayata karşı nasıl bir tavır takınacağını belirler. Bu, bebeğin çevresine karşı güven ve güvensizlik duygusunun oluştuğu dönemdir, göreceği tutarlı ilgi ve alaka sağlıklı bir benlik duygusu oluşturmasını sağlar.

Benlik duygusu henüz gelişmekte olduğundan, bebekler kendi duygularını çevrelerindeki insanların yansıması olarak yaşarlar, dünyaya çevrelerindeki uyarıcılara tepki vermek için önceden programlanmış halde gelirler. Anne mutluysa mutlu, üzgünse onların da üzgün olmaları gerektiğini düşünürler. Siz çocuğunuzla o an etkileşim halinde olmadığınızı da düşünseniz, o sürekli bir gözlem halindedir ve etrafındaki durumları sezer. Bu nedenle bebeğe yansıyabilecek negatif duygular onu derinden ve uzun süreli olarak etkileyebilir, bu da iki şekilde görülebilir:

 1. Bu duygular bebeğinizin sizle bağdaşlaştırdığı ve bağlandığı sevgi, sıcaklık, güvenlik gibi duyguların yerini alabilir.
 2. Bebek bu duygulara karışıklık, endişe ve korkuyla tepki verebilir.

Babanın Rolü

Bebekler için anneyle kurulan bağ hayatta kalma ve duygusal sağlıklarını korumak için esastır, fakat babayla kurulan bağ da eşit derecede önem taşır. Anne de baba da çocuğun gelişimini tamamlamasına farklı şekillerde yardımcı olurlar. Anne zamanını bebeğe sabır ve düzen öğretmeye ve göstermeye harcarken; baba risk almayı ve fiziksel güveni öğretir. Anne’nin Baba’ya karşı hisleri ne olursa olsun, bebeğin gelişim sürecinde babasıyla sürekli bir ilişki içerisinde olmasını sağlamak ve bebeğin hayatına dâhil etmek bebeğin gelişimine çok katkı sağlayacaktır.

Ebeveyn olarak bebeğinize nasıl yardım edebilirsiniz?

 • Mümkünse çocuğunuzun eski eşinizle sık ve düzenli bir biçimde görüştüğünden emin olun.
 • Çocuğunuzun bulunduğu ortamlarda sakin ve pozitif tavrınızı koruyun.
 • Çocuğunuzun hayatında süregelen bir değişim olmaması için günlük bir rutin belirleyin ve ona sadık kalın.
 • Bebeğinizin “kişisel alanını” koruyun; en sevdiği battaniye, oyuncak vs.yi diğer ebeveyn’e giderken yanında götürüp getirmesi gibi.
 • Devamlılığı sürdürün; bebeğinize bakan sizin dışınızdaki herkesin yaptıklarının sizin yaptıklarınızla ve davranışlarınızla tutarlılık gösterdiğine emin olun.
 • Olası yeme ve uyku bozukluklarını öngörün; bunlar bebeğinizin stres gösterme biçimidir, gerekli durumlarda uzmanlara danışın.
 • Çocuğunuzun üzerine düşmeye ve onu rahatlatmaya çalışmaya hazır olun, yaşadığı ani duygusal değişiklikler onun düzenini bozabilir ve bu bozukluğa karşı ebeveynler gösterdikleri ilgi biraz daha arttırarak bebeğin güvenebileceği bir ortamda olduğunu hissetmesini sağlayabilirler. Altı aylıktan küçük çocuklarda böyle durumlarda üzerine düşmenin getireceği yararlar, zararlardan daha çok olacaktır.
70
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu: Çocuğ...
Doğal Afetler ve Kazaları Çocuklara Nasıl Anlatmal...

Bağlantılar

Nesil Aile Danışma Merkezi


Çalışma Saatlerimiz

 • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
 • Cmt: 9:00 - 18:00
 • 0212 225 0444
 • 0533 472 6120

Adresimiz

Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul
 • 0212 225 0444
 • 0533 472 6120


0
Paylaşım