Yeme Bozuklukları

Yeme Bozuklukları

Yeme alışkanlıkları, yaşam alışkanlıklarıyla uyumludur. Yeme bozuklukları ortaya çıktığında ve bu durum kişinin yaşam düzeniniolumsuz bir biçimde değiştirecek boyutlara ulaştığında çok yönlü bir değerlendirme gerekir. Kişi, fazla yiyerek, kendini besinsiz bırakarak, kusma ve laksatif kullanma alışkanlıkları geliştirerek ya da yalnızca sağlıksız besinlere dayalı bir diyet benimseyerek bedenine zarar vermeye başladığındakonu yalnızca yeme alışkanlıkları değildir.

Bu sorunla başvurulduğunda psikoterapistin etraflıca durumu değerlendirmesi gerekir. Yeme bozukluklarının gerisinde genellikle uygun bir biçimde ifade edilmemiş duygular, bedene yönelik olumsuz algılar, yeme davranışı üzerine kurulu yanlış düşünme biçimleri ve erken dönem aile ilişkilerindeki zorluklar yatar. Psikoterapi sürecinde bunların yeniden ele alınması gerekir. Değersiz kendilik algısının yerini özgüven almalıdır, kişilerarası zorluklar belirlenip bunların uygun bir biçimde düzenlenmesi önemlidir.

Kişinin olası sağlık tehditlerinden uzak kalmasına, daha sağlıklı bir yaşam biçimi benimsemesine yardımcı olmak için çoğu zaman tıp doktorunun ve beslenme uzmanın da dahil olduğu bir ekip çalışmasına başvurulur.

Gülenbaht Şentürk
Uzman Klinik Psikolog

Yazar: Gülenbaht ŞentürkE-Posta: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Bağlantılar

Nesil Aile Danışma Merkezi


Çalışma Saatlerimiz

  • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
  • Cmt: 9:00 - 18:00
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120

Adresimiz

Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120


0
Paylaşım