Ergenlerde Dikkat Eksikliği

Ergenlerde Dikkat Eksikliği

Ergenlerde dikkat eksikliği, özellikle ailelerin en çok yakındıkları konulardan biridir. Bazen, sorunun yakın zamanda ortaya çıktığı, bazen de okula ilk başlanıldığı günden beri süregeldiği açıklanır. Ergenlik dönemi, birçok yeniliği ve başkalaşımı getirdiğinden, bu çağda kafa karışıklığı olması oldukça anlaşılabilir bir durumdur. Ancak bazen dersi takip etmekte ve sınavlarda konsantre olmakta arkadaşlarından daha fazla zorlanma durumu söz konusudur. Aileler bu durumda, hem kendilerinin hem de okuldaki otoritelerin değerlendirmelerine göre iyi bir akademik başarı gösterme potansiyeli olan çocuklarının dikkati dağınık olduğu için daha geride kalmasından dolayı hayal kırıklığına uğrar ve çözüm arayışına girerler. Genellikle gençler de dikkat dağınıklığı sorunu nedeniyle istedikleri ve hak ettikleri başarıyı elde edemediklerini gördüklerinde yardım almak için başvurmak isterler.

Peki bu durumda nasıl bir yardım söz konusu olabilir?

Ergenlik döneminde dikkat dağınıklığının ele alınışı çocukluktakinden farklılık taşır. Çocuklarda dikkat geliştirici alıştırmalar ve çalışmalar daha iyi sonuçlar verir ve uygulamada oldukça yaygın olarak kullanılır. Ergenlikteki dikkat dağınıklığında ise bunlar artık gerektiği gibi bir sonuç vermezler. Bu nedenle daha başka bir yaklaşım gerekir. Klinisyen öncelikle kapsamlı aile görüşmeleriyle sorunun sistem içindeki kaynağını araştırır. Ailenin gençle ilgili atıflarının neler olduğu, ondan beklentilerinin nasıl belirlendiği önemlidir. Bazen, yalnızca bunların anlaşılması, yeniden anlamlandırılması ve gerçekçi bir zemine oturtulması gencin bu sorununu giderebilir. Ayrıca gencin okuldaki yaşantısı ve oradaki varoluşu hakkında da bilgi alınır. Okulda gence yönelik oluşmuş olan yargılar ya da arkadaş tutumları tahmin edilemeyecek kadar güçlü etkiler yapmış olabilir. Bu faktörler titizlikle değerlendirildikten sonra eğer gerekli görülürse bazı bilişsel ya da projektif testlerin uygulandığı bir değerlendirme, genel resmin daha iyi anlaşılmasını, ailenin ve gencin daha doğru bir biçimde yönlendirilmesine yardımcı olabilirler.

Bütün bu değerlendirmelerin yanı sıra, gencin iç dünyasını kapsayan kaygılar, korkular, üzgünlükler ve diğer zor duygular anlaşılmalı ve bunlar üzerine düşünülmelidir. Ders sırasında ya da sınavlarda kayıtsız olma ya da aşırı heyecanlanma daha başka zorlanmaların bir sonucu da olabilir. Ergenler dikkat eksikliği sorunuyla başvurduklarında bütün bu konular terapi çalışmasının konusudur.

"Uzman Klinik Psikolog Gülenbaht Şentürk" href="http://www.psidanismanlik.com/ekibimiz/gulenbaht-senturk"> Gülenbaht Şentürk
Uzman Klinik Psikolog

Yazar: Gülenbaht ŞentürkE-Posta: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Bağlantılar

Nesil Aile Danışma Merkezi


Çalışma Saatlerimiz

  • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
  • Cmt: 9:00 - 18:00
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120

Adresimiz

Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120


0
Paylaşım