PIRAT - Ebeveyn Bebek İlişki Değerlendirme Eğitimi

pirat
Kategori:
Eğitim
Tarih:
01.02.2015 10:00 - 28.02.2015 16:00
Yer:
Bilgi Üniversitesi - Bilgi Üniversitesi
Istanbul, Türkiye
Telefon:
0212 225 0444
ePosta:
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
PSİ Anna Freud Center

PIRAT
Ebeveyn Bebek İlişki Değerlendirme Eğitimi
Parent-Infant Relational Assessment Tool
Pirat Global Scales Training

Eğitimciler: Dr. Carol Broughton & Susanne Hommel
Süre: 4 Gün

Eğitime Genel Bakış

 • PIRAT bebekler ve bakıcıları için risk değerlendirmesinde sistematik kanıta dayalı bir çerçeve sunar.
 • 0-2 yaş bebekleri üzerinde yoğunlaşır, ebeveyn-bebek, bebek-ebeveyn etkileşimlerinde optimal davranışlarla riskli davranışların derecelerini içeren evrensel bir derecelendirme sunar.
 • Klinik uygulamaya dayanır, günlük pratikte, danışmanlık odasında, klinikte ve evde kullanılmak için elverişli şekilde uyarlanmış ve geliştirilmiştir.
 • Katılımcılar PIRAT kodlama ve bebek-ebeveyn etkileşimini değerlendirme metodunu DVD materyallerini kullanarak ölçümün kodlamasını pratik etmek için öğreneceklerdir.
Farklı disiplinlerden gelişen araştırmalar erken dönemlerde bebek ile bakıcı ilişkisinin bebeğin zihinsel sağlığındaki önemine işaret eder. Ebeveyn-bebek ilişkisindeki zorluklar bebeklik dönemi ve sonrası için kritik gelişimsel sürecin raydan çıkma riski olduğunu gösterir.

Klinik uygulamaya dayalı olan Anna Freud Merkezi’ndeki Ebeveyn-Bebek Projesi, -Ebeveyn-Bebek İlişkisel Değerlendirme Aracı (PIRAT)- özellikle çeşitli sağlık uzmanlarının ebeveyn-bebek etkileşimini gözlemlemek ve etkileşimin niteliğini derecelendirmekle birlikte risk altındaki bebekleri belirlemesi için geliştirilmiştir. Günlük pratikte, danışmanlık odasında, klinikte ve evde esnek bir şekilde uygulanmak üzere dizayn edilmiştir.

İsteğe Bağlı Güvenilirlik Testi:

Bu eğitim, güvenilirlik eğitiminin ilk bölümüdür. PIRAT akreditasyon belgesini alabilmek için, katılımcılar ilk önce 10 tane anne bebek videosunu kodlayıp geribildirim almakta ardından 20 video daha kodlayarak ikinci güvenilirlik testini tamamlamaktadırlar. Sadece güvenilirlik testini alacak olanlar 4. Güne katılacaklardır.

Eğitim aşağıdaki bilgileri içerecektir;:

 • Erken dönem ebeveyn-çocuk ilişkisi ve çocuk ruh sağlığı,
 • Erken dönem ebeveyn-çocuk ilişkisi ve çocuk ruh sağlığı,
 • Ebeveyn-çocuk ilişkisinin PIRAT kullanılarak kodlanması,
 • PIRAT’ın profesyonel, klinik ve araştırma alanlarında kullanımı.

Eğitim kimler için uygundur:

Pratisyen hekimler dahil olmak üzere, ebeveynler ve çocuklar ile çalışan sağlık çalışanları, sosyal hizmet çalışanları, çocuk ruh sağlığı alanında çalışanlar, psikiyatristler, klinik psikologlar, çocuk psikoterapistleri ve alanda çalışan araştırmacılar.

Eğitim Hedefleri:

 • PIRAT’ın ilkelerini ve kullanma tekniklerini öğretmek
 • Çocuk ruh sağlığı alanındaki değerlendirme yöntemleri hakkında genel bakış sağlamak
 • PIRAT’ın klinik, profesyonel ve araştırma ortamlarında kullanımı üzerine düşünmek
Katılım 15 kişi ile sınırlıdır.

Bilgiler:

Ücret: 680 Pound
Güvenilirlik-Testi: 150 Pound (4. Gün Katılım Ücreti)
Kayıt: 0212 225 0444 numaralı telefondan 31 Aralık 2014 tarihine kadar ön kayıt yaptırabilirsiniz. Bu tarihten sonra kayıt yaptırmak mümkün olmayacaktır.

Carol Broughton

Carol Broughton College London üniversitesinden klinik doktora derecesine sahiptir ve Anna Freud Centre’da çocuk ergen psikoterapisti olarak eğitilmiştir. Anna Freud Centre’da danışman ebeveyn-bebek psikoterapisti ve National Health servisinde çocuk psikoterapisti olarak çalışmaktadır. Batı Londra çocuk yuvası ve çocuk merkezlerine danışmandır. Carol, bebek ruh sağlığı alanında eğitim verip yayın yapmanın yanı sıra ebeveyn bebek etkileşimini klinik alanda değerlendirme üzerine çalışmalar yapmaya devam etmektedir.

Susanne Hommel

Susanne, 2009 yılından beri Anna Freud Centre’daki Parent-Infant projesinde (PIP) fahri araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır. PIP ile işbirliği içinde olan College London UCL üniversitesinde Psikanalitik Teori programında doktora öğrencisidir ve araştırması ebeveyn bebek ilişkisinin niteliğini değerlendirme ve PIRAT’ın (ebeveyn bebek ilişkisel değerlendirme ölçeği) güvenilirliği geçerliliği üzerinedir. Doktorası Prof. Mary Target PhD, Dr. Carol Broughton MSc. and Prof. Kai von Klitzing MD tarafından süpervize edilmektedir. Susanne Klinik Psikoloji masterını Hamburg Üniversitesi’nde yapmıştır ve Hamburg’ta Çocuk Ergen Psikoterapisti olarak eğitilmiştir. Mechthild Papoušek Parent-Infant/Toddler Counselling programı ile eğitilmiş ve Hamburg’taki üniversite hastanesinde Çocuk Ergen Psikosomatik departmanında klinik psikolog/araştırmacı olarak çalışmıştır. “Claiming the Baby” örnek olmak üzere çalışmaları perinatal ruh sağlığı (hamilelikte duygu durumu bozukluğu, doğum sonrası depresyon, ölü doğum ya da çocuk kaybı sonrası tramva sonrası stres bozukluğu) ve bebek ruh sağlığı (bebeklerde düzen bozukluğu, bebeklerde ve erken çocukluk döneminde beslenme bozukluğu, prematürelik ve ebeveyn bebek ilişkisi) üzerinedir. Susanne ebeveyn-bebek ilişkisinin niteliğini ölçmek üzere birçok değerlendirme ölçeği üzerinde eğitilmiştir. (Strange Situation Procedure, D-classification, AMBIANCE, Reflective Functioning on the PDI and CARE-Index and is reliable on the Strange Situation Procedure, A,B,C-classification) Susanne IPA Araştırma Eğitim Programı, Dünya Bebek Ruh Sağlığı Birliği WAIMH, Alman Bebek Ruh Sağlığı Birliği GAIMH ve Almanya’daki çeşitli Çocuk Psikoterapisi ve Klinik Psikoloji kuruluşlarının üyesidir. Susanne Almanya, Hamburg’ta görev yapmakta ve ebeveyn-bebek danışmanlığı, çocuk psikoterapisi ve ebeveyn çalışmaları alanında özel danışmanlık vermektedir. Özel ilgi alanı 5 yaş altı çocuklarla çalışmaktır
 
 

Tüm Tarihler

 • Başlangıç: 01.02.2015 10:00 Bitiş: 28.02.2015 16:00

Bağlantılar

Nesil Aile Danışma Merkezi


Çalışma Saatlerimiz

 • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
 • Cmt: 9:00 - 18:00
 • 0212 225 0444
 • 0533 472 6120

Adresimiz

Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul
 • 0212 225 0444
 • 0533 472 6120


0
Paylaşım